Lista ośrodków

Nazwa ośrodka

Adres

Kontakt

Prywatny Gabinet Lekarski Dr n. med. Jerzego Klimczaka ul. Pomorska 66/68
91-409 Łódź
tel. 42 678-25-60
tel. kom.: +48 601 305 221
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.gastroenteroterapia
EuroMediCore Szpital Specjalistyczny z Przychodnią
dr Marek Skoczylas
dr Małgorzata Kondusz-Szklarz
ul. Pilczycka 144
54-144 Wrocław
tel. 71 35 66 400
Fax 71 35 66 452
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.emc-sa.pl
Szpital Specjalistyczny Brzeziny, Ośrodek Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej
Dr n. med. Marta Słomka
ul. Marii Curie – Skłodowskiej 6
95-060 Brzeziny
tel +48 506 008 452
(46) 875 25 01
HT Enderoterapia
dr Tomasz Romańczyk
ul.Bielska 105
Tychy
tel +32 217 88 66
www.htcentrum.pl
Wielkopolskie Centrum Onkologii
Oddział endoskopii
Dr Cezary Łoziński
ul. Garbary 15
61-866 Poznań
61 885 05 76
115 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ
Dr Ireneusz Marciniak
ul Boczna 10
84-150 Hel
Rejestracja 058-690-42-80

Częste pytania

Najczęściej zadawane pytania

Choć nie jest to wyczerpująca lista pytań i odpowiedzi, mamy nadzieję, że uzyska Pan/Pani odpowiedzi na przynajmniej niektóre ze swoich obaw i wątpliwości związanych z przełykiem Barretta i ablacją prądem o częstotliwości radiowej. Jeśli jednak podane tu informacje są niewystarczające, proszę zapytaj nas o informacje.

 • Jaki ból odczuwa się podczas zabiegu RFA i po jego zakończeniu?

  W trakcie zabiegu otrzyma Pan/Pani leki uspokajające. Rodzaj podawanych leków zależy od Pana/Pani ogólnego stanu zdrowia. Przeważająca większość pacjentów nie odczuwa bólu podczas zabiegu. W istocie rzeczy, tak jak w przypadku endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego, większość osób nie pamięta zabiegu RFA.

  Po zabiegu u większości pacjentów występuje odczucie lekkiego dyskomfortu przez okres od dwóch do pięciu dni. Dyskomfort polega głównie na bólu gardła, trudnościach i/lub bólu przy przełykaniu oraz/lub dyskomforcie w obrębie klatki piersiowej. W randomizowanym badaniu klinicznym z kontrolą, oceniającym RFA u 127 pacjentów, średni wynik w skali oceny nasilenia bólu (według oceny pacjentów) wynosił 23 na 100 punktów w pierwszym dniu po zabiegu. W ósmym dniu średni wynik nasilenia bólu u tych pacjentów wynosił 0.

  O tym, jakiego bólu i dyskomfortu może się Pan/Pani spodziewać w trakcie zabiegu i po jego zakończeniu, najlepiej poinformuje Pana/Panią lekarz prowadzący. Istotne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących postępowania po zabiegu, oraz przyjmować przepisane przez niego leki, co pomoże w procesie gojenia i zminimalizuje uczucie dyskomfortu.

 • Jak mam się przygotować do zabiegu?

  Proszę zgłosić się do lekarza po konkretne instrukcje postępowania przed zabiegiem. Przed zabiegiem RFA lekarz może zmienić rodzaj lub dawkę niektórych leków, w zależności od Pana/Pani indywidualnych potrzeb. Dotyczy to następujących leków:

  Leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego

  Ważna jest odpowiednia kontrola refluksu kwasu przed, w trakcie oraz po zabiegu RFA. Dlatego na 1-2 tygodnie przed zabiegiem lekarz prowadzący może zwiększyć lub zmniejszyć dawkę tych leków (np. inhibitorów pompy protonowej czyli PPI), aby uzyskać możliwie najlepszą kontrolę kwasu.

  Leki hamujące tworzenie skrzepów płytkowych, przeciwzakrzepowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne

  Te leki mogą wpływać na parametry krwawienia. Obejmują, choć nie wyłącznie: aspirynę, klopidogrel, heparynę, warfarynę, ibuprofen i naproksen.

  Przygotowanie w dniu poprzedzającym zabieg:

  Z zasady pacjentom zaleca się o pozostanie zgłaszanie do zabiegu RFA z pustym żołądkiem, co z reguły oznacza, że nie wolno jeść ani pić po północy - w noc poprzedzającą zabieg. Należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym szczegóły dotyczące zakazu jedzenia i picia, oraz które z przepisanych leków należy, a których nie należy przyjmować w tym czasie.

 • Co i kiedy można jeść po zabiegu?

  Zwykle przez pierwsze 24 godziny po zabiegu RFA zaleca się zachowanie diety płynnej. Przez następny tydzień stosuje się dietę rozdrobnioną (papkowatą). W tym okresie należy unikać pokarmów o ostrych brzegach (np. czipsów, orzechów, popcornu, grzanek, itp.). Proszę zwrócić się do lekarza prowadzącego o konkretne wskazówki dotyczące diety po zabiegu.
 • Jakie leki będę brać przed i po zabiegu?

  Leki przyjmowane przed i po zabiegu RFA ustali lekarz prowadzący, dostosowując je do Pana/Pani indywidualnych potrzeb.

  Ważne jest właściwe kontrolowanie refluksu kwasu przed, w trakcie i po zabiegu RFA. Na tydzień lub dwa przed zabiegiem lekarz może zwiększyć dawkę lub zmienić leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, aby osiągnąć możliwie najlepszą kontrolę kwasu. Taka kontrola kwasu będzie prawdopodobnie kontynuowana przez pewien okres czasu po zabiegu.

  Po zabiegu RFA zaleca się zwykle pacjentom przyjmowanie niektórych lub wszystkich poniższych rodzajów leków: W celu zmniejszenia ilości kwasu:

  • Leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, np. PPI (patrz wyżej)

  W celu zminimalizowania bólu i dyskomfortu:

  • Płynna mieszanka antacydu/lidokainy
  • Płynny acetaminofen z dodatkiem lub bez dodatku kodeiny, bądź podobny środek przeciwbólowy
  • Płynna zawiesina doustna sukralfatu
 • Jak długo trwa zabieg RFA?

  Sam zabieg jest dość krótki, trwa zwykle od 20 minut do godziny.
 • Jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu?

  Zabieg RFA wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Bezpośrednio po zabiegu pacjent odpoczywa przez około 45 minut do 3 godzin, aż przestaną działać środki uspokajające.

  Czas rekonwalescencji po zabiegu RFA trwa kilka dni: większość pacjentów odczuwa lekki dyskomfort przez okres od dwóch do pięciu dni. W tym okresie większość pacjentów jest w stanie pracować i wykonywać codzienne czynności.

 • Czy przed i po zabiegu RFA mogę kontynuować przyjmowanie moich leków: aspiryny, klopidogrelu, ibuprofenu bądź warfaryny?

  Przed wyznaczonym terminem zabiegu proszę zapytać lekarza prowadzącego, czy może Pan/Pani nadal przyjmować te leki.
 • Czy koszty zabiegu RFA są pokrywane z ubezpieczenia?

  Refundacja i zakres świadczeń znacznie różnią się dla poszczególnych programów ubezpieczeniowych i podlegają częstym zmianom. W razie wątpliwości, lub jeśli potrzebuje Pan/Pani bardziej szczegółowych informacji - proszę skontaktować się z BÂRRX za pośrednictwem poczty elektronicznej: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie pod numerem 866-599-0902, lub Skype: 866-599-0902.
 • Jakie koszty mam ponieść z własnej kieszeni?

  Może Pan/Pani ponosić część kosztów - w zależności od swojego programu ubezpieczeniowego. Aby ustalić przysługujące świadczenia ubezpieczeniowe, proszę porozmawiać o tym z personelem przychodni bądź skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.
 • Jakie powikłania mogą wystąpić?

  Ogólnie rzecz biorąc, RFA jest zabiegiem bezpiecznym. Podobnie jak przy wszystkich innych zabiegach medycznych istnieje jednak niewielkie ryzyko powikłań. Zalecamy, aby przed poddaniem się zabiegowi porozmawiał(a) Pan/Pani ze swoim lekarzem na temat ewentualnego ryzyka i korzyści. Możliwe komplikacje obejmują, choć nie wyłącznie:

  • Zwężenie przełyku, które może powodować trudności w połykaniu i może wymagać leczenia w drodze dodatkowych zabiegów endoskopowych.
  • Krwawienie wymagające lub nie wymagające leczenia.
  • Perforacja żołądka, przełyku lub gardła, która może wymagać interwencji chirurgicznej.
  • Arytmia serca (nieprawidłowy rytm serca).
  • Zakażenie.
  • Śmierć.
 • A co w przypadku, gdy miałem/miałam operowaną przepuklinę?

  Proszę poinformować lekarza, że w przeszłości przechodził(a) Pan/Pani operację przepukliny. Dane z literatury fachowej wskazują, że zabieg RFA może być przeprowadzany w sposób bezpieczny i skuteczny również u pacjentów z operacją przepukliny w wywiadzie.

 • Ilu zabiegów będę potrzebować i w jakim odcinku czasu?

  Aby uzyskać wyleczenie, większość osób potrzebuje dwóch lub trzech sesji RFA. Niektórzy ludzie potrzebują większej, inni mniejszej ilości sesji. Mówiąc ogólnie, pacjenci z dłuższym odcinkiem przełyku Barretta wymagają więcej zabiegów niż pacjenci z krótszym odcinkiem.

  Sesje RFA są zwykle przeprowadzane co dwa lub trzy miesiące, aż do momentu, gdy objawy przełyku Barretta przestaną być widoczne. Lekarz prowadzący pobierze wtedy od Pana/Pani próbki biopsyjne z przełyku, podobnie jak przy endoskopiach kontrolnych, jakie były poprzednio wykonywane w celu monitorowania przełyku Barretta. Ma to służyć potwierdzeniu, że nie występuje już przełyk Barretta. Ogółem, dla większości osób cała terapia RFA obejmuje 2-3 sesje lecznicze w ciągu okresu od 4 miesięcy do jednego roku.

 • Czy RFA leczy raka przełyku?

  Zabieg RFA ma na celu leczenie przełyku Barretta, który jest zmianą przedrakową prowadzącą do pewnego rodzaju raka przełyku zwanego gruczolakorakiem przełyku. Większość przypadków gruczolakoraka przełyku nie nadaje się do terapii RFA. W niektórych sytuacjach, w leczeniu bardzo wczesnych form gruczolakoraka przełyku, lekarz może podjąć zabieg RFA w połączeniu z endoskopową resekcją błony śluzowej (technika usuwania tkanek w trakcie endoskopii). Proszę skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia w Pana/Pani indywidualnym przypadku.

 • Jaki jest odsetek wyleczeń?

  Według doniesień z literatury fachowej, odsetek wyleczeń przełyku Barretta przy zastosowaniu ablacji prądem o częstotliwości radiowej wynosi 77%-100%.

 • Jakie badania opublikowano na temat tej techniki?

  Jest ponad 40 publikacji fachowych opisujących stosowanie RFA w leczeniu przełyku Barretta. Obejmują one jedno randomizowane badanie kliniczne z użyciem kontroli, badania kohortowe oraz bazy danych pacjentów. Opublikowane badania dotyczyły oceny metody RFA we wszystkich stadiach przełyku Barretta: bez dysplazji, z dysplazją niskiego stopnia i z dysplazją wysokiego stopnia. Bardziej szczegółowe informacje - patrz dział Metody leczenia - rezultaty kliniczne.

 • Jaka jest częstotliwość progresji przełyku Barretta w raka przed i po terapii ablacyjnej?

  Przełyk Barretta może przekształcić się w bardziej zaawansowane formy tego schorzenia albo w gruczolakoraka przełyku. Częstotliwość progresji przełyku Barretta w gruczolakoraka przełyku zależy od nasilenia (stopnia) choroby. Możliwe stadia przełyku Barretta obejmują: stadium bez dysplazji, z dysplazją niskiego stopnia i z dysplazją wysokiego stopnia. Stopień zaawansowania przełyku Barretta ustala się na podstawie próbek pobranych metodą biopsji z przełyku pacjenta podczas badania endoskopowego górnej części układu pokarmowego.

  Poniższe dane przedstawiają opublikowane wskaźniki rocznej progresji przełyku Barretta w gruczolakoraka przełyku, w zależności od wyjściowego stadium przełyku Barreta u pacjentów, którzy nie przeszli ablacji:

  • Progresywna przemiana przełyku Barretta bez dysplazji w gruczolakoraka przełyku: 0,5%-0,6% na pacjenta na rok 12, 23
  • Progresywna przemiana przełyku Barretta z dysplazją niskiego stopnia w gruczolakoraka przełyku: 1,7% do 3,4% na pacjenta na rok 12, 24
  • Progresywna przemiana przełyku Barretta z dysplazją wysokiego stopnia w gruczolakoraka przełyku: 6,6% do 19% na pacjenta na rok 23, 25

  Poniższe dane przedstawiają opublikowane wskaźniki rocznej progresji przełyku Barretta w gruczolakoraka przełyku, w zależności od wyjściowego stadium przełyku Barretta u pacjentów, którzy przeszli ablację*:
  • Progresywna przemiana przełyku Barretta bez dysplazji w gruczolakoraka przełyku: 0,16% na pacjenta na rok 23
  • Progresywna przemiana przemiana przełyku Barretta z dysplazją niskiego stopnia w gruczolakoraka przełyku: 0,16% na pacjenta na rok 23
  • Progresywna przemiana przełyku Barretta z dysplazją wysokiego stopnia w gruczolakoraka przełyku: 1,7% na pacjenta na rok 23
  *Dane przedstawiają wskaźniki złośliwienia po leczeniu różnymi rodzajami ablacji, nie tylko RFA.
 • Czy mogę umrzeć z powodu przełyku Barretta?

  Nie umiera się z powodu przełyku Barretta, który jest stanem przedrakowym. Przełyk Barretta przechodzi w raka z różną częstotliwością, zależnie od nasilenia (stopnia) choroby (częstotliwość progresji - patrz wyżej: Jaka jest częstotliwość progresji przełyku Barretta w raka przed i po terapii ablacyjnej?). Większość przypadków przełyku Barretta nie rozwija się w gruczolakoraka przełyku.

  Przełyk Barretta nie prowadzi do śmierci, natomiast gruczolakorak przełyku może być śmiertelny - w zależności od stadium, na którym zostanie rozpoznany. Wskaźnik pięcioletniego przeżycia po rozpoznaniu gruczolakoraka przełyku wynosi około 15%.

 • Jak często zdarza się nawrót przełyku Barretta po wykonaniu ablacji RFA?

  W niedawnym badaniu oceniającym trwałość wyleczenia przełyku Barretta u pacjentów poddanych terapii RFA, wyleczenie całkowite stwierdzono po 5 latach u 92% pacjentów. Nawrót przełyku Barretta odnotowano u 8% pacjentów. U pacjentów z nawracającym przełykiem Barretta stwierdzano taki sam stopień nasilenia choroby jak poprzednio (w punkcie wyjściowym). Innymi słowy, nie stwierdzano u tych pacjentów progresji choroby.

  Szczególnie ważną sprawą jest utrzymanie po zabiegu RFA odpowiedniej kontroli kwasu. Można osiągnąć to poprzez leczenie farmakologiczne (np. PPI), poprzez zabieg chirurgiczny lub endoskopowy, albo przez kombinację obu tych metod. Pacjentom w wyżej opisanym badaniu podawano po zabiegu RFA leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego (głównie PPI) w ramach profilaktyki przed nawrotem przełyku Barretta.

 • Czy po przejściu zabiegu RFA będę nadal musiał(a) poddawać się endoskopii (gastroskopii) z kontrolą biopsyjną?

  Obecnie większość lekarzy kontynuuje kontrolę za pomocą biopsji endoskopowej u pacjentów po przebytym zabiegu RFA. Warto omówić z lekarzem konkretne warunki i harmonogram kontrolnych biopsji endoskopowych po zabiegu RFA. W miarę upływu czasu od zabiegu RFA kontrola za pomocą biopsji endoskopowych może być wykonywana rzadziej.

 • Czy po zabiegu RFA będę musiał(a) nadal przyjmować lek na refluks kwasu (PPI)?

  Zabieg RFA leczy przełyk Barretta, a nie chorobę refluksową przełyku. Dlatego po zabiegu nadal konieczne jest leczenie refluksu kwasu - poprzez dalsze przyjmowanie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego (PPI) bądź poprzez operacyjne lub endoskopowe wzmocnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem, bądź poprzez kombinację obu tych metod. W porozumieniu z Panem/Panią lekarz zdecyduje o wyborze najlepszej strategii leczenia, zależnie od Pana/Pani indywidualnych potrzeb.

 • Czy po zabiegu RFA nadal będę mieć refluks?

  Tak. Zabieg RFA nie leczy refluksu kwasu. RFA leczy przełyk Barretta czyli zmiany w komórkach wyścielających przełyk, które są spowodowane przewlekłym refluksem kwasu. A zatem RFA leczy przełyk Barretta, a nie jego przyczynę. W porozumieniu z Panem/Panią lekarz musi ustalić optymalny sposób leczenia refluksu po zabiegu RFA.

 • Czy są jakieś grupy wsparcia?

  Tak, są takie grupy. W ich odnalezieniu przydatne mogą być następujące linki:
  • http://pathology2.jhu.edu/beweb/ --Johns Hopkins Barrett's Esophagus Webpage
  • http://www.onconurse.com/factsheets/esophageal_resource.html --Onconurse.com
 • Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o przełyku Barretta i raku przełyku?

  Przydatne mogą być następujące linki:
  • http://www.asge.org/PatientInfoIndex.aspx?id=8954 --American Society for Gastrointestinal Endoscopy (ASGE)
  • http://www.acg.gi.org/patients/gihealth/barretts.asp --The American College of Gastroenterology (ACG)
  • http://www.mayoclinic.com/health/barretts-esophagus/HQ00312 --MayoClinic.com
  • http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/barretts/index.htm --National Digestive Diseases Infromation Clearinghouse (NDDIC)
 • Jak znaleźć lekarza, który wykona zabieg RFA?

  Na naszej stronie znajduje się wyszukiwarka lekarzy, która pomaga znaleźć lokalnych lekarzy wykonujących zabiegi RFA. Proszę kliknąć na poniższy link, aby znaleźć takiego lekarza w swojej okolicy: [Znajdź lekarza leczącego przełyk Barretta]
 • Czy są prowadzone jakieś badania kliniczne, w których mógłbym/mogłabym wziąć udział?

  Obecnie nie ma żadnych badań klinicznych nad RFA, które rekrutowałyby pacjentów.

OŚWIADCZENIE O WYŁĄCZENIU ODPOWIEDZIALNOŚCI:

Podane tu informacje mają charakter ogólny i nie stanowią podstawy do ustalania definitywnej diagnozy w jakimś konkretnym przypadku. Bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem prowadzącym w sprawie oceny własnego stanu zdrowia, przeciwwskazań i mozliwych powikłań. Opisywana terapia jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży, u osób poddanych wcześniej radioterapii przełyku, w przypadku żylaków przełyku zagrażających krwawieniem, oraz u osób poddanych wcześniej kardiomiotomii metodą Hellera. Możliwe powikłania obejmują: rany błony śluzowej, perforację przełyku wymagającą interwencji chirurgicznej, zakażenie, krwawienie oraz zwężenie przełyku wymagające rozszerzenia. Ogólny wskaźnik powikłań zgłaszanych przy tym zabiegu wynosi w przybliżeniu «0,02% (dane z badań własnych).

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

HAMMERMED Medical Polska Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Kopcińskiego 69/71
90-032 Łódź
Tel. (42) 639-10-10
Fax: (42) 639-10-20
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.hammer.pl
NIP: 728 280 08 37