Fakty dotyczące Przełyku Barrett'a


Przełyk Barrett'a jest stanem dotykającym wyściółkę przełyku, przewodu mięśniowego który przenosi pokarm i płyny z jamy ustnej do żołądka. Przełyk Barrett'a spowodowany jest przez uraz przełyku wynikający z przewlekłego cofania się treści żołądkowej (w tym kwasu i enzymów) które towarzyszą refluksowi kwasu. Sam przełyk Barretta'a nie daje konkretnych objawów, innych niż te występujące przy refluksie kwasu lub GERD. Illustration of endoscopic view of Barrett's esophagus U niektórych osób, uszkodzenia i stan zapalny związane z refluksem kwasu mogą spowodować zmiany genetyczne, które powodują przemianę prawidłowej tkanki przełyku w tkankę jelita (patrz zdjęcie po prawej stronie). Kiedy tak się dzieje, nazywane jest to przełykiem Barrett'a (lekarz może to także określać jako metaplazję jelitową). Szacuje się, że 13% osób cierpiących na przewlekły refluks kwasu ma również przełyk Barrett'a.

Fakty:

  • W badaniu opublikowanym w 2005 roku oszacowano, że przełyk Barrett'a dotyka w Stanach Zjednoczonych około 3.3% dorosłych po 50 roku życia.
  • Osoby cierpiące na przełyk Barrett'a mają od 30 do 125 razy większe prawdopodobieństwo rozwoju raka przełyku niż osoby w populacji ogólnej.
  • Zapadalność na raka przełyku wzrosła w Stanach Zjednoczonych około sześciokrotnie od lat siedemdziesiątych. Odsetek ten rośnie szybciej niż w przypadku raka sutka, raka prostaty lub czerniaka.
  • Podczas gdy średni wiek pacjentów przy zdiagnozowaniu przełyku Barrett'a wynosi 50 lat, trudno jest określić kiedy choroba się rozwinęła i jak długo pacjent był na nią narażony.
  • U mężczyzn przełyk Barrett'a rozwija się dwukrotnie częściej niż u kobiet, a mężczyźni rasy kaukaskiej są bardziej narażeni niż innych ras. Przełyk Barrett'a rzadko występuje u dzieci.

Jeśli cierpisz na częste lub długo utrzymujące się objawy refluksu kwasu, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Pozostawiony bez leczenia, refluks kwasu może doprowadzić do rozwoju komórek przednowotworowych. U niewielkiego procenta pacjentów, może to skutkować nowotworem przełyku zagrażającego życiu (gruczolakoraka przełyku lub EAC).

Diagnoza

Istnieją dwa kryteria, które muszą zostać spełnione dla zdiagnozowania przełyku Barrett'a. Po pierwsze, tkanka przełyku Barrett'a musi mieć typowy wygląd w badaniu endoskopowym (opis badania poniżej). Wygląd ten to: tkanka w ciemno różowym kolorze (często określa się ją jako łososiową), która sugeruje, że w przełyku Barrett'a obecna jest tkanka rodzaju jelitowego. Normalna, nie dotknięta chorobą tkanka przełyku jest koloru białawo-różowego.

Drugie kryterium pochodzi z mikroskopowego badania próbek biopsji ciemno różowej tkanki (pobranych podczas badania endoskopowego). Takie próbki tkanki muszą zawierać szczególny rodzaj komórek, znanych jako komórki kubkowe, aby można było potwierdzić diagnozę przełyku Barrett'a. Lekarz oceniający próbki ma również możliwość określenia jak poważne jest stadium przełyku Barrett'a u pacjenta, oraz czy obecny jest nowotwór.

Jak diagnozuje się przełyk Barrett'a: - endoskopia górnego odcinka układu pokarmowego i endoskopia kapsułkowa

Przełyk Barrett'a można zdiagnozować jedynie poprzez obejrzenie śluzówki przełyku w trakcie procedury zwanej endoskopią górnego odcinka układu pokarmowego - nie chirurgicznego zabiegu przeprowadzanego w sedacji. Endoskop to cienka, elastyczna rurka wprowadzana do gardła. Rurka ta posiada kamerę i światło na końcówce i transmituje obrazy do monitora video, tak że lekarz może sprawdzić przełyk i robić zdjęcia tkanki. Obecnie istnieją nowsze, cieńsze endoskopy wprowadzane przez nos.

Istnieje także nowa metoda - endoskopia kapsułkowa - małe kapsułki z wbudowaną kamerą połykane przez pacjenta. W trakcie przechodzenia przez układ pokarmowy, kamera transmituje obrazy video do urządzenia rejestrującego umieszczonego na pasie noszonym przez pacjenta. Lekarz może obejrzeć video aby rozpoznać czy istnieją zmiany w śluzówce przełyku. Nie można jednakże przy takiej metodzie diagnozowania pobrać próbek tkanki.

Słownik terminów medycznych

Poniższe definicje mają na celu ogólne zrozumienie terminologii. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje skontaktuj się z lekarzem. Odpowie on także na wszelkie pytania.

Ablacja: usunięcie lub zniszczenie zmienionej chorobowo tkanki.

Choroba refluksowa przełyku (GERD): nazywana także refluksem kwasu, jest zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Prawie każdemu zdarza się doświadczyć refluksu. Najpowszechniejszym objawem jest zgaga, zwykle pojawiająca się po posiłku. U niektórych osób, refluks występuje na tyle często lub jest tak ostry, że powoduje bardziej znaczące problemy.

Dysplazja: nieprawidłowe komórki tkanki które mogą przekształcić się w nowotwór.

Dysplazja niskiego stopnia: zmiany w komórkach, które nie obejmują większości komórek. Utkanie komórek jest w dalszym ciągu normalne. Mniej niż 50% nieprawidłowych komórek rozpoczęło przemianę rozmiaru, kształtu lub organizacji i może wykazywać zwiększenie odsetka wzrostu. Komórki są zawarte w śluzówce przełyku i nie rozprzestrzeniły się na inne rejony.

Dysplazja wysokiego stopnia: najbardziej zaawansowane stadium dysplazji ze zmianami w wielu komórkach o nieprawidłowym, zniekształconym utkaniu. Komórki są zawarte w śluzówce przełyku i nie rozprzestrzeniły się na inne rejony. Dysplazja wysokiego stopnia wskazuje na zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu przełyku. Nie u wszystkich osób z dysplazją wysokiego stopnia rozwinie się nowotwór.

Endoskopia: test diagnostyczny w którym cienki, elastyczny przewód z kamerą na końcu jest połykany przez pacjenta aby umożliwić lekarzowi bezpośrednie sprawdzenie śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Gastroenterolog: lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz układu żółciowego.

Gruczolakorak przełyku: nowotwór powstający ze śluzówki przełyku, przypominający nowotwory żołądka i jelita.

Przełyk: przewód mięśniowy, który przenosi jedzenie, płyny i ślinę z jamy ustnej do żołądka poprzez skoordynowane skurcze ścian mięśniowych.

Przełyk Barrett'a: stan przednowotworowy śluzówki przełyku spowodowany przewlekłym refluksem kwasu.

Metaplazja jelitowa: kolejne określenie przełyku Barrett'a. Metaplazja jelitowa, zwana również IM, jest najmniej poważnym stadium przełyku Barrett'a. W tkance przełyku rozpoczęły się przemiany genetyczne, a tkanka bardziej przypomina wyściółkę żołądka niż normalną wyściółkę przełyku.

Monitorowanie endoskopowe: pacjent regularnie poddawany jest rutynowemu zabiegowi endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Częstotliwość wykonywania endoskopii określana jest przez lekarza.

Resekcja przełyku: chirurgiczne usunięcie przełyku, które obejmuje usunięcie przełyku pacjenta oraz górnej części żołądka. Pozostawiona część żołądka jest następnie podciągana do góry i łączona z pozostałym odcinkiem przełyku. W ten sposób tworzy się "nowy" przełyk pacjenta.

Złośliwość: komórki nowotworowe mające zdolność rozprzestrzeniania, przenikania i niszczenia tkanki. Komórki te rozprzestrzeniają się na inne rejony organizmu.